Saugokitės erkių

Redaguota: 2021-04-21 09:36

Erkės – voragyvių grupė, žmogaus ir gyvūnų parazitai, agresyvūs kraujasiurbiai ir ligų platintojai. Dažniausiai Lietuvoje registruojami erkinio encefalito ir Laimo ligos atvejai.

Erkinis encefalitas

Erkinis encefalitas –  centrinės nervų sistemos liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas, taip pat šiai ligai būdingi ir liekamieji reiškiniai. Šį virusą užkrėsta erkė gali perduoti žmogui įkandimo metu. Veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai. Pradėti skiepytis reikia ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumas.

Užsikrėtus erkinio encefalito virusu, praėjus dviems ar trims savaitėms po erkės įkandimo, pajuntami panašūs į gripą simptomus. Dažniausiai atsiranda galvos skausmas, nedidelis karščiavimas, maudžia kūną.

Laimo liga

Laimo ligą, kitaip vadinamą – boreliozę, sukelia bakterijos, kurios aptinkamos erkių virškinimo trakte. Nustatyta kad apie 30 procentų erkių yra borelijų nešiotojos. Tačiau nežiūrint tokio didelio apkrėstumo, pavojus susirgti po pavienės erkės įkandimo nėra didelis. Vakcijnacijos prieš Laimo ligą kol kas nėra, todėl norint jos išvengti labai svarbios erkių gausą mažinančios bei individualios apsaugos nuo erkių priemonės.

Žmogus Laimo liga užsikrečia, kai erkė siurbdama kraują į žaizdą suleidžia skysčius, kuriose yra šios ligos sukėlėjų. Būdingiausias Laimo ligos simtomas yra odos bėrimas, kuris atsiranda praėjus 1-4 savaitėms įkandimo vietoje. Bėrimas yra didesnio nei 5 cm diametro ir plinta toliau.

Ką daryti įsisiurbus erkei?

Jeigu įsisiurbė erkė, kuo greičiau ją ištraukite. Jos nepastebėjus išlieka pavojus, kad erkė per žaizdą „įšvirkš“ jums virusą. Pincetu ar pirštų galais pamėginkite sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos, pašalinkite ją truktelėdami atgal. Erkės straubliukas susideda iš mažų kabliukų girliandos, todėl traukiant erkę nesukiokite jos į kairę ar dešinę.

Apiplaukite žaizdelę vandeniu su muilu ar dezinfekuokite. Jeigu nepavyko pilnai pašalinti erkės ir liko galvutė, nedraskykite, nes galvutę, kaip svetimkūnį, organizmas po kurio laiko pašalins pats. Jeigu erkės įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, blogai jaučiatės (simptomai panašūs į gripo), nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Patarimai, norint apsisaugoti nuo erkių.

 

Karantino laikotarpiu Lietuvoje planiniai skiepijimai nėra atidedami.